1. Anasayfa
  2. Kos Adası
  3. Kos Adası Hakkında

Kos Adası Hakkında

folder_openKos Adası
commentYorum yapılmamış

Kos Coğrafya, Tatil, Yaşam…

On iki adaların en büyüklerinden biri olan Kos adası diğer adıyla İstanköy, Bodrum yarımadasının sadece 8 mil uzağındadır. Ege’nin en güzel ve en karakteristik Yunan Adası sayılan bu adada 32.000 yaşayanı olmasına rağmen yılda 1 Milyona yakın turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ege Denizinde Türkiye’ye en yakın Yunan Adası’dır. Kos Adası’na yaz sezonunda Turgutreis’ten, Bodrum limanından ve Cruise Port’dan her gün birçok sefer yapılmaktadır. Ayrıca adada uluslararası bir havalimanı bulunmaktadır. Kos Adası Çok gelişmiş bir turizm cennetidir.

Kos Adası’nda doğmuş ve sonrasında Anadolu’nun kuzeyini gezerek çalışmalarını sürdürmüş olan Hipokrat Kos Adası’nın tıp biliminde de adının duyulmasını sağlamıştır. Adada 35.000 kişi yaşamaktadır bu nüfusun 1500 kişisi Türk asıllı Müslüman soydaşımızdır. Şarapları, Zeytinyağı ve baharatları ile zenginlikleri bulunan ada bir dönem Büyük İskender’in zamanında elde edilen ganimetlerin deposu olarak kullanılmaktaydı.

1500’lü yıllarda Türklerin hâkimiyetinde olan Kos Adası 1912 de İtalyanlar, II. Dünya Savaşında da Almanlar tarafından idare edildi. 1947 yılında yapılan anlaşmalar sonunda ise tamamen Yunanistan’a bırakıldı.

Kos adasında yaşayan kişilerin dini Yunan Ortodoks’udur. Ayrıca Kos adasında ki müslüman toplumuna hitap eden bir kaç camiye sahiptir. Adada bulunan Roma Katolik kilisesi yanı sıra İkinci Dünya Savaşı’nda ortadan kaldırılan bir Sinagog’da bulunur. Restore edilen bu Sinagog Kos belediyesi tarafından çeşitli olaylarda özellikle kültürel olanlar için kullanılmaktadır.Bunlarda ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü